AB - Centrum Safari, spol. s r.o.

Lovy za hranicami

Naši poľovníci sa už neobmedzujú len na lov zveri v domácich poľovných revíroch. Viacero domácich cestovných kancelárií ponúka možnosť prežiť poľovačky, o akých sme predtým mohli iba čítať v knihách, prípadne si ich pozrieť prostredníctvom dokumentárnych filmov zahraničnej produkcie. Mnohonásobným účastníkom poľovačiek a zároveň ich organizátorom je aj Ing. MIROSLAV JEVOČIN z cestovej kancelárie AB-Centrum v Michalovciach.

Ako sa môže slovenský poľovník dostať na poľovačku v zahraničí?
– Môže si ju objednať v poľovníckej cestovnej agentúre na Slovensku, prípadne si dohodne poľovačku individuálne, na vlastnú päsť, napríklad na základe osobnej známosti alebo cez internet. Tu však existuje riziko sklamania z nesplnenia poľovníkových očakávaní, lebo ide do neznámeho prostredia, nevie, s kým sa stretne, do akej lokality sa dostane a podobne, ako sa to stalo minulý rok niekoľkým slovenským poľovníkom v Stredoafrickej republike.

A čo potrebné doklady?
– Naša poľovnícka agentúra organizuje poľovačky v Európe, v niektorých štátoch Afriky, v Rusku a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Môžem sa teda vyjadriť len o požiadavkách na doklady v uvedených oblastiach. Pokiaľ ide o Rusko, krajiny bývalého Sovietskeho zväzu a Áziu, tam je potrebný cestovný pas a víza, ak si beriete vlastnú zbraň, tak aj európsky zbrojný pas a slovenský poľovnícky lístok. Ten slúži na preukázanie, že klient je poľovníkom vo vlastnej krajine. Do Afriky, v našom prípade do Namíbie, Zimbabwe a Juhoafrickej republiky, je potrebný cestovný pas, pričom agentúra vám vopred vybaví licenciu na poľovačku, a takisto európsky zbrojný pas, ak si beriete vlastnú zbraň. Na cestu do Maďarska a Španielska treba mať cestovný pas alebo občiansky preukaz a európsky zbrojný pas, opäť len v prípade, že si beriete vlastnú zbraň.

Isto sú aj v zahraničí druhy zveri, na ktoré neslobodno poľovať. 
– Samozrejme, nie všetky druhy zveri možno loviť. Podobne ako u nás existujú aj v spomínaných destináciách sezóny lovu a plány chovu a lovu, určujúce počet jedincov zveri, ktorý možno uloviť. Sú aj ďalšie obmedzenia. Napríklad v Namíbii môže poľovnícky hosť uloviť maximálne dva kusy z jedného druhu zveri a pri druhoch chránených CITES, ako je leopard, gepard a podobne, maximálne jeden kus z daného druhu. V Rusku sa podobne ako u nás prísne dodržujú plány lovu a sezóna. V Zimbabwe sa prideľuje užívateľovi revíru kvóta na počet jedincov zveri, ktoré možno v jeho revíri uloviť. Je tam tiež niekoľko druhov zveri a rastlín, ktoré sú prísne chránené. Naopak niektoré druhy zveri, ktoré Európania pokladajú za vážne ohrozené, sa lovia, lebo v skutočnosti sú jej stavy vysoké. Je to napríklad slon africký v Zimbabwe, leopard v Namíbii či medveď hnedý na ruskom Ďalekom východe.

Ako sa cestovné kancelárie dozvedia povolené kvóty lovu zveri v určitom období?
– Naša cestovná kancelária má zmluvy s užívateľmi poľovných revírov v najlepších lokalitách a termíny i počty zveri určenej na lov si rezervujeme aj viac ako rok vopred. Sme v neustálom kontakte s našimi partnermi v zahraničí, aby sme mohli rezervovať dostatočné kapacity pre našich klientov.

Kedy je lovecká sezóna v krajinách, ktoré máte v poľovníckom portfóliu?
– V Rusku je sezóna lovu raticovej zveri takmer rovnaká ako u nás. Medvede a tetrovy majú jarnú sezónu lovu, teda v apríli a máji, ale aj v auguste a septembri. V Namíbii, Zimbabwe či JAR je najlepšia lovecká sezóna práve vtedy, keď sa u nás zver neloví. Je to z toho dôvodu, že tieto krajiny sa nachádzajú na južnej pologuli a zima je tam vtedy, keď je u nás leto. Sezóna lovu v krajinách južnej Afriky trvá zvyčajne od marca do októbra. Obdobie lovu kozorožca gredos v Španielsku v rovnomennom pohorí Gredos na severozápad od Madridu je od júna do 15. decembra. Najlepší čas na lov kozorožca je od polovice októbra, v novembri a tiež v júni.

Stretávate sa s problémami pri vývoze poľovníckych zbraní do zahraničia, najmä teraz, v čase zvýšenej ostražitosti na letiskách?
– Ak si poľovník zabezpečí všetky potrebné formality a splní si zákonné povinnosti, prevoz zbraní je úplne bezproblémový. Ak poľovník cestuje s našou agentúrou, všetky náležitosti týkajúce sa prevozu zbraní zariadime my a táto služba je zahrnutá v organizačnom poplatku. Na niektorých letiskách sa platí poplatok za prevoz zbrane od 40 do 60 eur.

Musí slovenský poľovník v zahraničí využiť služby tamojšieho sprievodcu?
– Áno, vo všetkých krajinách, kde organizujeme poľovačky, sprevádza klienta poľovnícky sprievodca, či už je to klasický lesník, napríklad v Maďarsku a Rusku, majiteľ revíru, čo je bežné v Španielsku, alebo profesionálny poľovník (profesional hunter) v Afrike. Poľovanie bez sprievodcu je nelegálne. Naša agentúra poskytuje aj možnosť objednať si profesionálneho sprievodcu zo Slovenska, ktorý je zároveň tlmočníkom a celý čas sa venuje potrebám nášho klienta.

Ako je to s dopravou trofejí zveri ulovenej v zahraničí na Slovensko?
– Všetky kroky potrebné na prípravu trofejí pred prepravou, ako je vyvarenie a vybielenie lebiek, nasolenie a vysušenie koží, vykonajú organizátori poľovačky v zahraničí. Je možné doviezť si parohy, rohy aj kože. Konečnú preparáciu však odporúčame robiť na Slovensku. S dovozom trofejí je spojené obrovské množstvo formalít a enormná byrokracia. V poslednom čase ju výrazne komplikuje aj tzv. eurobyrokracia, keď sa na trofeje začali uplatňovať normy EÚ, ktoré boli očividne pripravené pre prípady prepravy zvierat určených na ľudskú spotrebu, teda mäsa, vajec, hydiny a podobne.

Nie je poľovačka v zahraničí priveľmi nákladná?
– My pripravujeme poľovnícke zájazdy pre všetky kategórie poľovníkov. Fámy o vysokých cenách poľovačiek vytvoril v určitom období bulvár. Na ozrejmenie uvediem niekoľko príkladov. Medzi našimi klientmi patrí medzi najobľúbenejšie destinácie lov srncov v Maďarsku, kde je paušálna cena štvordňovej poľovačky na štyri srnce all inclusive len 1 200 eur. Veľmi vyhľadávaná je aj týždňová poľovačka na tetrovy v Rusku all inclusive za 1 300 eur, pričom v cene je aj ulovenie tetrova hoľniaka a tetrova hlucháňa. Slona možno v Zimbabwe uloviť už za 3 000 dolárov, pričom na Slovensku sa bežne platí za jeleňa 3 000 eur, ba aj oveľa viac, ak je trofejovo silnejší. Záujem zo strany poľovníkov je veľký, ročne máme na tieto poľovačky 150 až 200 klientov. Mnohí z nich sú dnes už našimi pravidelnými zákazníkmi, ktorí s nami chodia na poľovačky každý rok, prípadne aj viackrát ročne. Je to aj výsledok toho, že naše zájazdy sú naozaj cenovo prijateľné a pre Slovákov zaujímavé.

Koľko je na Slovensku cestoviek, ktoré sa špecializujú na poľovačky v cudzine?
– Existuje viacero agentúr, ktoré ponúkajú poľovačky v zahraničí, no naozaj seriózne sa tým zaoberajú maximálne 3 až 4 firmy. Tu by som odporučil prípadným záujemcom o poľovačku v zahraničí, aby posudzovali agentúru podľa jej tradície, referencií, možností skontaktovania sa s kanceláriou. 
Ak sa nedovoláte do cestovky pri získavaní informácií na začiatku vášho rozhodovania, určite budete mať problém s kontaktom aj neskôr.

OBJEDNAŤ ZÁJAZD