AB - Centrum Safari, spol. s r.o.

Plníme najkrajšie poľovnícke sny

AB – Centrum Michalovce – cestovná a lovecká agentúra

Ing.  Miroslav Jevočin,  majiteľ  a profesionálny lovecký sprievodca, pochádza z poľovníckej rodiny a svoju prvú líšku ulovil ako 12-ročný. Takže, poľovníctvo mu bolo „súdené“.

Ponúkate poľovnícke zájazdy, pri ktorých sa poľovníkom zatají dych.  Predstavte sa nám so svojim produktom, predstavte sa nám aj ako muž, ktorý poľovníkov zväčša sprevádza.

Inžiniersky titul som získal na technickej univerzite v Košiciach. Venujem  sa cestovnému ruchu už 11 rokov. Hoci moje vzdelanie je technické, vždy ma priťahovalo cestovanie, poznávanie prírody a iných krajín. Pri postupnom rozvoji podnikania som kúpil budovu v našom meste, aby sme v nej zriadili sídlo stavebnej firmy, a keďže budova bola dosť veľká, spolu s bratom a za výdatnej pomoci mojej mamy sme dostali nápad založiť v roku 1998 cestovnú kanceláriu v Michalovciach. Takto vzniklo AB-Centrum Michalovce, ktoré má niekoľko ocenení od touroperátorov. Sme úspešný predajca CK Aeolus, Franka tour, Kvalita, či top partner CK Maestral travel a patrili sme aj k najväčším predajcom CK Kartago tours na východnom Slovensku. Dalšou našou činnosťou je sprostredkovanie poľovníckych  (či loveckých) zájazdov pre našich poľovníkov, skoro do celého sveta.

A ako ste sa dostali k poľovačkám, či vôbec k tomuto špecifickému podnikaniu v rámci cestovného ruchu?

Keďže pochádzam z poľovníckej rodiny, s poľovníctvom a lovom zveri som žil  od najútlejšieho veku. Už ako 6-ročný som s mojím dedom  – ako sa hovorí medzi poľovníkmi – ťahal diviaka za pätu. Svoju prvú líšku som ulovil ako 12-ročný, takže poľovníctvo mi bolo hádam súdené. Keď si dáme dokopy cestovku a moje poľovnícke nadšenie, tak nadviazanie na poľovnícku turistiku je vlastne úplne prirodzené. Od roku 2002 som postupne začal rozvíjať aj túto činnosť.

No a teraz buďme praktickí. Ako sa dá dostať na nejakú atraktívnu zahraničnú poľovačku?

Veľmi jednoducho. Stačí sa s nami kontaktovať, naši pracovníci sa pokúsia čo najlepšie klienta informovať o možnostiach, ktoré máme. Ak si zákazník vyberie niečo z ponuky, vypíše objednávku a zaplatí zálohu, a môže sa pripravovať na nádhernú poľovačku. Zabezpečíme celú organizáciu zájazdu, vrátane dopravy – podľa potreby.

Kam sa dá s vami ísť na poľovačku? A kam vaši klienti najčastejšie cestujú?

Sprostredkujeme poľovačky do týchto krajín: Oblasti južnej Afriky – Namíbia , Botswana, Juhoafrická republika, oblasti rovníkovej Afriky – Tanzánia, Zambia, ďalej sú to krajiny bývalého Sovietskeho zväzu – Rusko, Kirgizsko, Kazachstan… Našou významnou destináciou je Maďarsko. Vysoko profesionálny prístup našich partnerov je zárukou spokojnosti klientov. Dovolím si tvrdiť, že máme partnerov s revírmi, či loveckými farmami, tzv. game ranče, ktoré patria k najlepším na svete. Pre zahraničných poľovníkov zabezpečíme aj poľovačku na Slovensku. K tomu by som chcel len podotknúť, že nesprostredkúvame poľovačky na Slovensku pre slovenských poľovníkov.

K poľovačke patria trofeje. Čo si vaši poľovníci priviezli zo sveta?

K najzaujímavejším by som mohol priradiť trofeje z Afriky – rôznych exotických antilop, trofej leoparda, leva či iných šeliem. Zaujímavé sú tiež úlovky z Ruska – losy , sibírske srnce, vlci, medveďe či napríklad aj tetrovy hlucháne a hoľniaky – ktoré sa niekedy lovili u nás. Medzi poľovníkmi sú vysoko cenené úlovky jeleňa, daniela, či srnca z Maďarska, ktoré veľakrát získajú na výstavách aj medailové ohodnotenie.

Naši klienti majú možnosť loviť aj zvieratá chránených druhov, avšak pri love týchto zvierat  je prísna regulácia. Majitelia tamojších revírov si tieto zvieratá chránia, nedopustia nekontrolovaný lov zveri. Sám som bol svedkom situácie, keď sme pri love antilop stretli leoparda, no majiteľ ranča ho nedovolil uloviť, lebo tento  leopard mu nerobí škodu na kravách, ktoré chová na farme.  Bol zdravý a silný. Ulovili sme menšieho, trochu neduživého leoparda, ktorému chýbal jeden tesák a preto bol odkázaný na lov kráv. Pri love takýchto druhov je však vždy potrebná špeciálna licencia na určitý počet zvierat, a to nie je možné obísť.

OBJEDNAŤ ZÁJAZD