AB - Centrum Safari, spol. s r.o.

Poľovačka v krajine brezy

Ako sa to stalo J

Môj priateľ poľovník Laci ma dlhší čas „ podpichoval“ , že keď pôjdem niekde na „poriadne“ srnce , tak že určite  chce ísť so mnou a nemám na neho zabudnúť..  Môj ruský partner Vladimír ma pozýval na srnca do Ruska, ale na srnca Sibírskeho – ako hovoria srncovi Rusi – na Kosuľu . Tak som jeden jarný deň zavolal Lacimu a hovorím : „ Lacika ? Viem o mieste kde by sme mohli vidieť a možno aj uloviť srnca s trofejou aj vysoko nad pol kilo! Ideš? “ Laco ihneď súhlasil , tak mu na to hovorím : „ Tak baľ kufor , letíme do Ruska ..“ Laco sa zasekol, ale iba na chvíľku a potom zase  súhlasil a nasledoval už len rozhovor o termíne odletu a o tom čo si zabaliť na cestu okrem poľovníckej výbavy.

Cesta:

Určite viacerí z nás už čítali odborné články či  poľovnícku literatúru , v ktorej sa popisuje druh sibírskeho jeho pôvod , vzhľad alebo pokusy s jeho krížením u nás v minulosti.  No možnosť poľovačky na sibírskeho srnca sa nenaskytne každému.  Ako organizátorovi poľovačky sa mi podarilo dať dokopy skupinu poľovníkov,  ktorí mali záujem o lov sibírskych srncov a spoločne sme odleteli linkou Košice - Praha – Jekaterinburg do Ruska . Jekaterinburg je veľké,  asi  2-miliónové ruské mesto  hneď za Uralom. Celé toto „zauralsko“  je vyspelá priemyselná  oblasť Ruska , kde je vybudované množstvo priemyselných podnikov a veľkých miest.  Z Jekaterinburgu sme sa plynulou jazdou po dialnici presunuli asi 300 kilometrov južne pri meste Čeljabinsk do oblasti Kurganu – známeho výskytom Sibírskych srncov. Po raňajkách v motoreste a ešte asi hodine jazdy, už po normálnej ceste  sme prišli  do základného loveckého tábora  , v prostredí krásnej ruskej prírody pri pokojnom a sviežom jazere. Srnce tu obývajú rozľahlú  ruskú  step pretkávanú svetlými brezovými hájmi a lesmi. Tu naozaj spoznáte dôvody prečo je breza takým obľúbeným  stromom Rusov. Prostredie nás očarilo a po ubytovaní a obede nasledovala kontrola nastrelenia zbraní a večer unavení sme zaspávali plní očakávania 5 dňovej poľovačky

Poľovačka:

V Rusku  je poľovačka fyzicky náročnejšia a trofeje srncov sú väčšie  ako u európskeho srnca . Trofeje tunajších srncov dosahujú váhu od 600- 1200 g, občas i viac. Najbežnejšie sa ulovia trofeje v rozsahu 700gr až 1 kg. Trofej nad kilo je už kapitálna.  Srnce sa aktívne vyhľadávajú pomocou terénnych áut alebo na koni,  potom sa napiršuje na zver, alebo sa strieľa ihneď po vystúpení z auta pomocou palice ako opory pre zbraň , či sa ako opora využije nedaleký strom. Vzhľadom na to že revír je veľmi veľký - 70.tis ha – treba počítať s tým, že sa na aute jazdí veľa a robia sa presuny denne aj na 20-50 kilometrov. Večer sa čaká na srnce na posede, či stoličke na mieste prechodu, alebo na políčkach pre zver. Revír je dobre zazverený a je šanca, že každý môže uloviť za pobyt minimálne 2 srnce, šikovný poľovník a dobrý strelec aj 4-5 srncov. 
Parožie tieto srnce zhadzujú až koncom októbra a začiatkom novembra. Potrebná zbraň kalibru 7 mm, pretože srnce sú oveľa väčšie ako naše. Dosahujú váhu až do 50 – 55 kg – ako daniel.  Pri love treba počítať aj s možnou streľbou na 200 metrov a aj viac. V rovinatej stepi sú vhodné kalibre 7x64, 7x65R, 270W, 7mm RM, 300 WM či 300 WheatMag., ale aj napr.6,5x68 , či 8x68 , proste kalibre s dlhším priamym letom strely. Absolútne nevhodné sú napr. 9,3x62, alebo 8x57. Odporúčam nastrelenie zbrane na cca 150 – 200 metrov – podľa balistiky výrobcu streliva. Ak si chcete spestriť  túto poľovačku , Vašim výberom termínu v októbri je možné pri náhodnom stretnutí uloviť aj losa európskeho. Losa je možné loviť až po ulovení objednaných srncov. V tomto revíri veľmi bohatom na sibírske srnce  sa ulovia ešte aj  tak 2 - 3 losy v sezóne. Čiže poľovačka na losa je naozaj ako doplnková  - pri šťastí , no umožňuje losa loviť. Možno predpokladať že jeden – dvaja  zo skupiny natrafia na losa vhodného na ulovenie. Mladé losy a samice je vidno častejšie o čom sme sa viacerí presvedčili na vlastné oči.

Týždeň zbehol ako voda  a bilancia nášho lovu bola taká že zo siedmich poľovníkov - traja ulovili po jednom srncovi , traja ulovili po dva srnce a jeden poľovník dokonca štyri srnce. Srnce boli  s trofejami od 650 gramov a najväčší 1241 gramov teda 1 kilogram a 241 gr. !! Priemer sa pohyboval medzi 800 – 900 gramov. Teda poľovačka dopadla naozaj dobre a všetci sme boli spokojní.

Poľovačku na Sibírskeho srnca môžem odporučiť ako zaujímavú , krásnom prostredí a zdravom podnebí , kde Vás pohostia srdeční a otvorení bratia Rusi!

OBJEDNAŤ ZÁJAZD